İYS Nedir?

 • İYS kaydı zorunlu mudur?

  Tüm ticari elektronik ileti izinlerinin tutulacağı sisteme İleti Yönetim Sistemi yani İYS denilir. Ticari Elektrik İleti Yönetim Sistemine kayıt yaptırılmadan, herhangi onay almamış alıcılara sesli arama, e posta ve SMS ile ticari elektronik ileti gönderilmeyecektir. Ticaret Bakanlığının 23.10.2014, 6563 sayılı kanuna dayanılarak Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği 01.09.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. SMS ve sesli aramada ya da e posta gibi ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, İYS’ye kayıt olmak zorundadırlar. Yalnızca sistem üzerinden onayı alınan alıcılar için ticari elektronik ileti gönderilecektir. İleti Yönetim Sistemi üzerinden alınmamış onaylarda, onayın alındığına dair ispat yükümlülüğü, hizmet sağlayıcıya ait olacak ve İYS’den alınamayan onaylar, hizmet sağlayıcı tarafından üç iş günü içinde İYS’ye kaydedilmek zorundadır. İleti Yönetim Sistemi kaydedilmemiş onaylar geçersiz sayılacaktır. Sesli aramalarda; tacirler ticaret ünvanına, esnaflar ise adı ve soyadına yer verebilecektir. Hizmet sağlayıcı, ilaveten marka ile firma isimleri gibi bilgilere de yer verebilecek, aynı zamanda ret bildirimlerini ise 3 gün içerisinde İYS’ye bildirmek ile yükümlü olacaktır. Alıcı, reddetme hakkını İYS üzerinden kullanabilecek ve şikâyet başvuruları, İletim Yönetim Sistemi üzerinden ön inceleme ile değerlendirilecek.

 • Ticari Elektronik İleti Nedir?

  Tüzel ya da gerçek kişilerin ticari faaliyetleri kapsamında hizmet, ürün ve işletmelerinin tanıtımını yapmak adına elektronik iletişim araçları yani telefon, faks, SMS ya da çağrı merkezleri ile yapılan her türlü iletişime, ticari elektronik ileti adı verilmektedir.

 • Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

  Hizmet sağlayıcısı kişilerin;

  1. º Kısa mesaj, arama ve e posta aracılığı ile ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları izinleri saklayarak yönetebilecekleri,
  2. º Alıcıları da vermiş oldukları izinleri görüntüleyip red yapabilecekleri, şikâyet edebilecekleri ve yönetebilecekleri,
  3. º Kamunun ileti şikâyetleri ile şikâyete konu olan izni görüntüleyebileceği,
  4. º Web sitesi ile kısa mesaj numarası ve çağrı merkezi üzerinden hizmet sunacak
  5. º Güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemidir.

  Yani, Ticari Elektronik İleti onayı alınmasına, reddetme hakkın kullanılması ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine olanak sağlayan bir sistemdir.

 • İYS API Nedir?

  Application Programming Interface yani API, farklı yazılım uygulamalarının birbiri ile etkileşime geçmelerine imkân sağlayan servis çözümüdür. İYS API kullanılması ile İYS uygulamaları üzerinden yapılabilen işlemler karşı taraf uygulamaları ile de gerçekleştirilebilir. İYS API, değişen ve gelişen ihtiyaçlar dâhilinde yeniden güncellenir. Güncel sürümleri ile alakalı kanallardan müşteriler ile paylaşılır. Hizmet sağlayıcılar İYS Web ile İYS Mobil kanallarından, kişilerin yapacağı onay durumu değişikliğinden haberdar olabileceklerdir. Hizmet sağlayıcılar ise diledikleri zaman İYS üzerinden günlük onay değişikliği raporunu indirebilecekler.

 • İleti Yönetim Sistemi/İYS Mobil Nedir?

  Mobil uygulamalar üzerinden ticari elektronik iletilere ilişkin, izin il şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyan platformdur.

 • Ticari Elektronik İleti Kapsamına Giren İletiler Neler?

  Çağrı merkezi ile Telefon ve Otomotik arama makineleri, Faks ve Akıllı ses kaydedici sistemler, Elektronik Posta, Kısa mesaj hizmeti’dir.

 • Hizmet Sağlayıcı Kimdir?

  Arama, mesaj ve e posta gibi araçları kullanarak ticari iletişimi kanun doğrultusunda sağlayan gerçek ve tüzel kişilere hizmet sağlayıcı denir.

 • Alıcı Kimdir?

  İşletmeler yani hizmet sağlayıcılar tarafınca gönderilen ticari elektronik iletilerin muhatabı olan SMS, arama ve e mail gibi iletişim adresi sahibi kişilere denilir.

 • İYS Eski Data Aktarımı

  31 Aralık 2020 tarihine kadar, hizmet sağlayıcıları eski datalarını İletim Yönetim Sistemine aktarmak zorundadırlar. Bu süre sonunda İletim Yönetim Sistemi tarafınca alıcılara onayın İYS’ye yüklendiği ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar kontrol edilmediği takdirde verilen bu onayların geçerli olacağı ile reddetme imkânının İYS üzerinden kullanılacağı bilgisini içeren bir ileti gönderilecektir. Bu süre sonuna kadar yüklenmiş onaylar için vatandaşlar yani alıcılar, 31 Aralık’a kadar iznini kontrol edecekler. Reddedilmemiş onaylar bu tarihten itibaren geçerli kabul edilecektir. Mevzuat gereği yalnızca onaylı olan elektronik iletişim adreslerinin sisteme yüklenmiş olması gerekir. 31 Aralık öncesi alınan onayları belgeleyen imzalı formların sisteme yüklenmesine ise gerek kalmayacaktır. Bu onaylar, hizmet sağlayıcıları tarafından sisteme beyan usulünde yüklenebilecektir. Fakat 31 Aralık ardından Hizmet Sağlayıcı, kendisine iletilen ret bildirimlerini 3 iş günü içerisinde İYSye bildirmek ile sorumludur.

 • İYS Web, İys Mobil vb. kanallardan, alıcıların yapacağı izin değişikliklerinden nasıl bilgi sahibi olabilirim?

  İYS Web üzerinden günlük izin değişikliği raporunu indirebilen hizmet sağlayıcılar, katma değerli hizmetlerden yararlanmakta, İYS API aracılığı ile değişikliklerden anlık haberdar olurlar.

Neden İYS 24 Portalı Kullanmalıyım?

Eşsiz bir yazılım olan İYS 24 portal, verilerinizin en hızlı ve güvenilir bir şekilde İYS'ye aktarılmasını sağlamaktadır. Anlık olarak veri takibi, farklı veri yükleme seçenekleri ve özelleştirilebilir raporların tamamı İYS 24 Portal’da!

BAŞVUR
picture

Bizi nasıl bulabilirsiniz

İletişim

Yıldız Teknik Üniversitesi
Adres: Çiftehavuzlar Mah. Eski Londra Asfaltı cad. Davutpaşa Kampüsü Teknoparkı C1 Blok
No: 406 Esenler /İstanbul

[email protected]

+90 212 400 08 24

WhatsApp Destek