İYS Mobil Nedir?

Var olan tüm hizmet sağlayıcıların, güncel ticari elektronik ileti onaylarını kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemine kısaca İleti Yönetim Sistemi (İYS) denir. Vatandaşlar bu iletiler için onay verebildikleri gibi, mevcut onayları için ret haklarını da İYS üzerinde kullanabilirler. İYS kaydı yaptırmayan işletmeler onayı olmayan alıcılara sesli arama, e-posta ya da sms ile ticari elektronik ileti gönderilemez.

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik’e göre hizmet sağlayıcılar tarafından alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği ve izin dâhilinde gönderilen iletilerde ise alıcılara ret imkânı sağlanması gerektiği ifade edilmiştir.

Müşterilerine Sesli arama, e-posta veya sms gibi ticari elektronik ileti göndermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler İYS'ye kaydolmak zorundadır ve sadece sistem üzerinden onayı alınan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilebilir. İYS üzerinden alınmayan onaylarda, onayın alındığına dair ispat yükümlülüğü, hizmet sağlayıcıya aittir ve İYS'den alınmayan onaylar, hizmet sağlayıcı tarafından 3 iş günü içerisinde İYS'ye kaydedilmek zorundadır. İleti Yönetim Sistemi’ne kaydedilmeyen onaylar geçersiz sayılır. Alıcılar İYS üzerinden reddetme hakkını kullanabilirler ve şikayetçi oldukları durumlarda şikâyet başvuruları, İYS üzerinden ön incelemeyle değerlendirilir.

İYS Başvurusu Nasıl Yapılır?

İYS başvurusu sürecinde 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan Hizmet Sağlayıcılar için son onay yükleme tarihi 31 Mayıs 2021’dir. Bu tarihe dek hizmet sağlayıcılar İYS başvurularını tamamlayıp ellerinde olan ticari ileti izin verilerini İYS sistemine yüklemekle sorumludurlar. İYS'ye başvuru online olarak e-devlet ya da iys24.com üzerinden şirket imza yetkilisinin elektronik imzası ile yapılabilir.

Ticari Elektronik İleti Nedir?

Ticari elektronik ileti, gerçek ya da tüzel kişiler tarafından, mal ve hizmet pazarlamak, işletmeyi tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığı artırmak için alıcıların elektronik iletişim adreslerine promosyon, kampanya, indirim ve hediye içerikli gönderdiği iletilerdir.

Ticari Elektronik İletilerin İçeriği Nasıl Olmalıdır?

 1. Ticari elektronik iletilerin içeriği alıcıdan alınan onaya uygun şekilde oluşturulur.
 2. Bu iletilerde, gerçek ya da tüzel kişinin açıkça belirlenebilir olmasını sağlayan bilgiler bulunmalıdır.
 3. İndirim ve hediye gibi promosyonların söz konusu olduğu ticari elektronik iletilerde, promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirtilmelidir.
 4. Katılımın ve bunlardan faydalanmanın şartlarına kolayca ulaşmak mümkün olmalı ve bu şartlar açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşılır olarak belirtilmelidir.

İYS (İleti Yönetim Sistemi) Mobil Nedir?

Mobil uygulama vasıtasıyla ticari elektronik iletilere ilişkin izin ve şikâyet süreçlerinin yönetilmesine imkân tanıyan platforma İYS (İleti Yönetim Sistemi) Mobil denir.

İYS API Nedir?

API (Application Programming Interface), farklı yazılım uygulamalarının birbirleriyle etkileşime geçmelerine olanak sağlayan servis çözümü olarak ifade edilebilir. İYS API kullanılarak, İYS uygulamaları ile yapılabilen işlemler karşı taraf uygulamalarıyla da gerçekleştirilebilir. İYS API, gelişen ve değişen ihtiyaçlara göre güncellenmektedir. Müşterilerle İYS API güncel sürümleri ilgili kanallardan bilgi paylaşılır.

İYS (İleti Yönetim Sistemi) Web Nedir?

İYS (İleti Yönetim Sistemi) web, İYS.org.tr üzerinden ticari elektronik iletilere ilişkin izin ve şikayet süreçlerinin yönetilmesine olanak tanıyan web platformudur.

Hangi İletiler Ticari Elektronik İleti Kapsamına Girer?

 1. Elektronik posta
 2. Kısa mesaj hizmeti
 3. Telefon
 4. Çağrı merkezleri
 5. Akıllı ses kaydedici sistemler
 6. Faks
 7. Otomatik arama makineleri

Hizmet Sağlayıcı Kimdir?

Gerçek ve tüzel kişilerden oluşan, kanun doğrultusunda, arama, mesaj, e-posta vb. araçları kullanarak ticari iletişimi sağlayan kanallar kısaca hizmet sağlayıcı olarak belirtilir.

Alıcı Kimdir?

Hizmet sağlayıcılar, yani işletmeler tarafından gönderilen ticari elektronik iletilerin muhatabı olan arama, e-posta, sms mesajı gibi iletişim adresi sahibi kişiler alıcı olarak adlandırılır.

Neden İYS 24 Portalı Kullanmalıyım?

Eşsiz bir yazılım olan İYS 24 portal, verilerinizin en hızlı ve güvenilir bir şekilde İYS'ye aktarılmasını sağlamaktadır. Anlık olarak veri takibi, farklı veri yükleme seçenekleri ve özelleştirilebilir raporların tamamı İYS 24 Portal’da!

BAŞVUR
picture

Bizi nasıl bulabilirsiniz

İletişim

YTÜ. Davutpaşa Kampüsü Teknoparkı C1
Blok No: 406, Çiftehavuzlar Mah. Eski Londra Asfaltı cad.
Esenler /İstanbul

[email protected]

+90 212 400 08 24

Sizi Arayalım

WhatsApp Destek